Rebarbora: kdy a jak dělit reveň kadeřavou

Reveň kadeřavá (Rheum rhabarbarum), lidově rebarbora, je statná vytrvalá rostlina, která se pěstuje pro jedlé narůžovělé řapíky listů (jejich sladkokyselé dužnina se upravuje do různých koláčů a náplní). Sklízejí se (vylamují) však jen do doby, než rebarbora vykvete, tj. zhruba do konce června. Pak už mají příliš vysoký a nebezpečný obsah kyseliny šťavelové.

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad a parků do ZahrAppky

Oddělek rebarbory
Info ikona

Každý oddělek rebarbory by měl mít alespoň jeden vzrostný vrchol (pupen).

Foto: Shutterstock

Kdy dělit a přesazovat rebarboru

Rebarbora sice vydrží na jednom místě růst i deset let, doporučuje se ji ale rozdělit a přesadit už po třech letech. Čas k jejímu přesazení snadno poznáte podle klesající úrody (sklízí se vždy jen třetina stonků), resp. přibývajícího množství slabých řapíků

Vhodným termínem je začátek podzimu, protože při přesazení do konce září (začátku října), stačí reveň do zimy dobře zakořenit. Možností je i přesazení brzy zjara (březen, duben). 

Jak připravit stanoviště pro reveň

Místo pro výsadbu reveně by mělo být na slunci nebo v polostínu, ideálně s propustnou, živnou a humózní půdou neutrální nebo spíše zásadité reakce. Pro jednu rostlinu vyhraďte plochu asi 1 m– může jít o samostatný záhon, ale i prostor pod ovocnými stromy. Výsadbovou jámu vykopejte hlubokou asi 40 cm a na dno dejte uleželý chlévský hnůj nebo vyzrálý kompost.

Nové jahodiště: kde a jak ho na zahradě založit

Jak rozdělit a přesadit rebarboru

Rebarboru je možné množit i semeny, ale je to dosti zdlouhavé a neefektivní (semena rychle ztrácejí klíčivost, vypěstování sazenic trvá roky a dceřiné rostliny mají jiné vlastnosti než mateřské). Proto se v praxi používá dělení trsů. Jak při něm postupovat? 

Rostlinu nejprve vykopejte a její kořenový bal očistěte od půdy. Rýčem nebo ostrým nožem kořeny poté rozdělte na několik oddělků (řezné rány můžete zaprášit biouhlem). Každý oddělek by měl mít alespoň jeden pupen (vzrostný vrchol), délku asi 10 cm a dostatek vláknitých kořenů. 

Jednotlivé oddělky se vysazují do půdy 2,5 až 5 cm hluboko (jako v původním trsu), od sebe navzájem na vzdálenost minimálně 1,2 až 1,6 m. Půdu kolem výsadby utužte a zalijte. Na zimu místo zakryjte suchým listím a následující rok počítejte s menší sklizní (nebo žádnou). Na jaře rebarboru přihnojte kombinovaným hnojivem a nezapomeňte na pravidelnou a dostatečnou závlahu.

Batáty: nejvýživnější zelenina a jak ji pěstovat

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada