Připravte se na zelené hnojení

Hnojení prostřednictvím zelených rostlin spočívá ve výsevu určitých rostlinných druhů a následném zapracování vzniklé zelené hmoty do půdy. Má hned několik výhod. Vyseté rostliny brání růstu plevelů a půdní erozi a jejich kořeny provzdušňují půdu. Zelený porost rovněž snižuje odpar vody z půdy, vodu v půdě více zadržuje a mírní výkyvy půdní teploty. Zapracovaná biomasa, při jejímž rozkladu vzniká humus, na závěr poslouží jako zdroj živin pro půdní organismy.

Zapracování rostlin hořčice do půdy
Info ikona

Zelené hnojení (zde rostlinami hořčice) se využívá zvláště před pěstováním zeleniny středně náročné na živiny. Před náročnějšími druhy je dobré ho doplnit ještě kompostem. 

Foto: Shutterstock

Zelené hnojení: hodně biomasy za krátkou dobu

K zelenému hnojení je ideální zvolit rostliny, které za poměrně krátkou dobu vytvoří hodně biomasy. Hojně se využívá třeba hořčice, řepka, pohanka nebo oves, rozvětvenými kořeny se může pochlubit například svazenka. Využívané jsou i bobovité rostliny, jako jsou hrách, peluška, bob nebo vikev, které díky hlízkovým bakteriím obohacují půdu o dusík. V praxi se ale uplatní spíše směsi uvedených rostlin.

Při výběru je rozhodující, co bude růst na záhonu po zeleném hnojení. Nemělo by jít o rostliny ze stejné čeledi, aby se zabránilo jednostrannému vyčerpání půdy a šíření chorob a škůdců. Možností je ale i hnojení po dobu jedné či dvou sezon. K němu se hodí víceleté bobovité rostliny, jako jsou vojtěška, jetel a lupina. 

Zelené hnojení polámat, posekat a zarýt 

Rostliny nechte vyrůst alespoň do výšky 20 cm. Poté je hráběmi polámejte nebo posečte a nechte na půdě volně zavadnout. Zelenou hmotu můžete také zamulčovat slámou nebo lehce zarýt. Přes zimu se rozloží a na jaře do ní můžete sázet. U zeleného hnojení na jaře, počkejte s výsadbou minimálně dva týdny po zapracování biomasy do půdy. Víceleté rostliny během roku několikrát posečte a nechte je ležet na záhonu jako mulč.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada