Co vše udělat s bylinkami, abyste je mohli sklízet i v zimě: vyzkoušejte osvědčené finty zahradníků pro pěstování bylinek na parapetu

Vytvořte doma bylinkám vhodné prostředí

Drtivá většina bylinek potřebuje ke zdárnému růstu sluníčko, hodně světla a preferuje raději sušší půdu. Nejlepší podmínky jim proto nabídnete na jižním parapetu, ideálně dál od topení a v místě, kde nevzniká průvan. Jestli přemýšlíte, zda sáhnout po klasickém květináči nebo samozavlažovacím, volte raději klasiku o průměru alespoň 12 cm. Pěstování bylinek je možné i v samozavlažovacím květináči nebo truhlíku, jen ho nechte vždy nejprve úplně vyschnout, než dolijete vodu do zásobníku. Jinak byste rostliny snadno přemokřili.

Mladé sazeničky bylinek
Info ikona

Kde bylinky vzít

Nejlevnější cestou je domácí výsev. Stačí si nakoupit semínka oblíbených odrůd bylinek, trochu jimi „posolit“ substrát (bylinkový nebo univerzální) v květináči a jen lehce zasypat. Než semínka vyklíčí, nenechte je nikdy vyschnout, v této fázi potřebují vody nejvíc. Každý den je postříkejte vodou z rozprašovače, vyhnete se tak riziku, že byste je větším proudem vody vyplavili ze země. Podle typu bylinky vykouknou mladé sazeničky nad zem v rozmezí týdne až měsíce. Je ale potřeba mít na paměti, že zima je období vegetačního klidu. Ne každému semínku se proto musí chtít ze země ven.

Druhou možností je přesadit bylinky zvenku domů ještě před velkými mrazy. Tohle je oblíbený fígl zahradníků třeba s pažitkou nebo petrželkou. Zvlášť druhá jmenovaná si s klíčením dává načas, takže se tato cesta určitě vyplatí. Stačí rostlinu i s kořenovým balem vyrýpnout ze země a přesadit do dostatečně velkého květináče (měl by být zhruba o 5 cm větší než kořenový bal rostliny). Aby si neprožila příliš velký teplotní šok, nechte ji týden po přesazení odpočívat v chladné chodbě a až pak ji přestěhujte na finální stanoviště.

Překvapivým zdrojem trvalejších bylinek na parapetu mohou být i ty kupované v obchodě. Jen pozor na ně! Jsou rychlené, většinou jich je v květináči příliš, takže se perou o prostor, často neviděly denní světlo a někdy se stane, že dokonce v květináči není vůbec žádný substrát a tím pádem ani živiny. Jednoduše jsou určené k okamžité spotřebě a následnému vyhození. Když jim věnujete trochu péče, dokážete je zachránit. Stačí je hned po donesení domů přesadit.

Přesazování kupovaných bylinek
Info ikona

Jak na přesazení kupovaných bylinek

  1. Bylinku nejprve pořádně zalijte a nechte ji asi 2 hodiny pít.
  2. Pak ji vyndejte z květináče a rozdělte na několik trsů (v případě petrželky nebo pažitky alespoň na půlku), případně vyberte 2-3 nejsilnější rostlinky, pokud se jedná o stonkové bylinky (např. rozmarýn, bazalku nebo šalvěj).
  3. Vemte si květináč o průměru 12 cm, na jeho dno nasypte bylinkový nebo univerzální substrát a do něj usaďte buď jeden trs nebo max. 3 rostlinky. Vždy ale tak, aby byla v květináči bylinka usazena tak hluboko jako v tom původním. Okolo dosypte substrátem a upěchujte.
  4. Zalijte a zálivku hlídejte i v následujících týdnech. Lepší je zalévat každý den malinko než jednou za čas hodně.
  5. Nezapomeňte přesazené bylinky ostříhat – petrželku nebo pažitku asi 7 cm nad zemí, bazalku a ostatní stonkové vždy nad místem, kde tvoří trs lístků, odtud se bude rozvětvovat.

Podívejte se do naší fotogalerie, jak na přesazování bylinek krok za krokem.

Kupované bylinky si můžete i nařízkovat

Bazalku nebo rozmarýn nemusíte přesazovat, ale dají se pohodlně nařízkovat. Odstřihněte 5 cm vršek bylinky, u rozmarýnu očistěte spodek od „jehličí“ a postavte do vody. Během 2 týdnů pustí kořínky a vy je můžete v klidu zasadit do země. Máte jistotu, že jste si právě založili na kvalitní a vitální rostlinku, která vás bude těšit určitě do konce zimy. Jestli nevíte jak na to, návod je v tomto videu:

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada