Jak pěstovat křen jako víceletou zeleninu

Pěstování křenu selského (Armoracia rusticana) v trvalé kultuře se označuje jako „malínský“ způsob (podle pěstování křenu v Malíně). Jeho předností je skutečnost, že se křen nešíří dál po zahradě jako při jednoletém způsobu pěstování. Postup není složitý.

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad a parků do ZahrAppky

Matečný řízek křenu a jeho výsadba

Nejdříve je nutné vytvořit matečný řízek ze silného kořene křenu sklizeného na podzim. Důležité je odříznout vršek kořene se zbytky listů (obsahuje hodně oček) a zkrátit tak, aby asi 2–3 cm silný řízek byl zhruba 15 cm dlouhý. Vysazuje se už na podzim nebo následující jaro (do začátku dubna). 

Matečný řízek se sází vždy ve vodorovné, spíše mírně šikmé poloze asi 30 cm hluboko, očky směrem k povrchu půdy. Čím méně oček, tím lépe, protože tím silnější budou sklízené kořeny

Jak docílit silných kořenů křenu

V květnu začne z matečného řízku rašit nad povrchem půdy několik výhonů (podle počtu oček). Jelikož jsou cílem pěstování silné kořeny, je potřeba zeminu od zakořeněného řízku opatrně motykou odhrnout a z rašících výhonů ponechat jen ten nejsilnější a zbylé odstranit (až u matečného řízku). Někdy se doporučuje tento zákrok provést až ve druhém roce po výsadbě. Ke zbylému výhonu (a jeho „nematečnému“ kořenu, který roste z matečného) se půda opět přihrne zpět. Rostlina se následně podle potřeby zavlažuje, okopává a přihnojuje. 

Podzimní sklizeň křenu

Na podzim (po prvním mrazíku) se ze zesíleného kořene ponechaného výhonu opět odhrne půda a kořen se od původního matečného řízku oddělí. Sklizené kořeny křenu se ukládají do bedničky s vlhkým pískem (aby nevysychaly) a skladují se v chladném sklepě.  

V dalších letech se celý postup opakuje s tím, že každé tři roky je každoroční hnojení vhodné doplnit i kompostem

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada