Jak ochránit dřeviny před jarními mrazy

Ať už bude letošní jarní počasí jakékoli, příp. ochranná opatření choulostivějších dřevin před jarními mrazy se budou týkat nejen stálezelených a cizokrajných, resp. teplomilných rostlin, ale i domácích dřevin s hladkou kůrou, pro které je chladné jaro také náročné. 

Dřeviny s proudící mízou jsou k mrazům citlivější

V pletivech zmíněných dřevin začíná přes den, kdy teplota stoupá poměrně vysoko, 
proudit míza. Stávají se tak citlivější k častým nočním mrazíkům, které je mohou poškodit 
a oslabit. Výrazné výkyvy teplot totiž způsobují v pletivech rostlin napětí, které může vést k jejich popraskání a následné infekci. 

Síla mrazu závisí ovšem i na vzdušné vlhkosti. Pokud je nižší, dřeviny zvládnou i silnější mráz. V případě vyšší vlhkosti ale k poškození může dojít už při teplotě –2 až –3 °C. Rostliny, kte jsou námrazou zasaženy silněji, pak během vegetace snáz podléhají chorobám a škůdcům. 

Které dřeviny na jaře před mrazíky chránit 

„Mezi choulostivější dřeviny, které se často pěstují i v soukromých zahradách, patří například stálezelené aukuby, magnólie nebo rododendrony. Z jehličnatých dřevin se to týká cedrů, například cedru himálajského. K exotičtějším druhům ohroženým 
za časného jara mrazy patří lagerstroemie, s nimiž se v zahradách setkáváme 
až v poslední době, nebo kamélie,“ říká kurátor Tomáš Vencálek, který v Botanické zahradě hl. m. Prahy pečuje o rozsáhlou sbírku dřevin mírného pásma. 

Péči ale v tomto období vyžadují i další dřeviny ze zahrad. Mrazy mohou poškodit již nyní rašící růže, v ohrožení jsou také dřeviny s hladkou kůrou, mezi něž se řadí například javory a buky. „Mírnou zimu tyto rostliny snášejí samozřejmě dobře, některé druhy dokonce vykvetou 
i o něco dříve než obvykle. Kritický je však takový průběh počasí, kdy přes den svítí slunce a v noci mrzne,“ vysvětluje kurátor. 

Jak dřeviny pred jarními mrazy ochránit

Prevencí je podle Vencálka vhodná výsadba. Už při výběru místa pro choulostivé dřeviny se vyhněte mrazovým kotlinám a návětrným stranám. Vhodná je výsadba na severní či východní expozici, kde za teplého a slunečného jarního odpoledne nehrozí přehřívání kmene a listů. K ochraně menších dřevin je možné použít také zabalení do stínicí tkaniny,” popisuje opatření. 

Při pěstování meruněk a broskvoní, zvláště v jejich sadech, se v noci k ochraně citlivých stromů používají svíce nebo zakuřovadla. „Zahrádkáři mohou v případě menších ploch použít zmíněnou stínovku. Pokud by podle předpovědi měly denní teploty stoupat vysoko nad 10 °C a v noci naopak hrozí mráz, je vhodné už za dne přes dřeviny přehodit připravenou stínovku 
nebo třeba staré záclony. Rašící růže se doporučuje nakrýt například chvojím,“ radí kurátor. 

Ošetření dřevin proti chloróze po namrznutí

Mnoho dřevin zasažených mrazíky trpí na začátku vegetace chlorózou vyznačující se žloutnutím listů. Po odeznění mrazíků se proto určitě vyplatí aplikace hnojiva obsahujícího zejména hořčík a železo. Rostlinám tím pomůžete se s oslabením lépe vyrovnat, doporučuje Tomáš Vencálek. 

V souvislosti s jarními mrazy je také dobré už na podzim myslet na přihnojení dřevin draselnými hnojivy, která podpoří vyzrávání pletiv. Takto ošetřené dřeviny jsou pak mnohem odolnější.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada