Založení trvalkového záhonu krok za krokem: s dobrým plánem to snadno zvládnete

Než začnete, bude nutné pořídit mladé rostliny. Výběr by se měl řídit podle kritérií, jako je stanoviště, barva květů, doba kvetení a také tvarvýška rostlin. Při plánování vám pomůže náčrtek záhonu a dostatek informací o vhodných druzích a odrůdách – najdete je v katalozích trvalek nebo na internetu. Snadněji tak stanovíte počet rostlin na metr čtvereční. Poradit se můžete i v trvalkovém zahradnictví. 

K založení záhonu potřebujete rýč, lopatku, kolečko... 

Co budete potřebovat: kultivátor, rýč, rohovinovou moučku, sázecí lopatku, vhodný mulč a lopatu. A samozřejmě rostliny, z nichž se bude výsadba skládat, tzn. různé trvalky, okrasné trávy, příp. byliny... 

Odplevelenou půdu na záhonu prokypřete a pohnojte 

Nejprve důkladně odplevelenou půdu budoucího záhonu prokypřete alespoň do hloubky rýče. Na povrch pak nasypejte tenkou vrstvu rohovinové moučky. Ta dodá dusík, přispěje ke zlepšení půdy, podpoří zdravý růst rostlin a vytvoří ideální podmínky pro mladé rostliny. Opatrně ji zapravte do půdy. 

Rozmístěte po záhonu květináče s rostlinami 

V nákresu záhonu si předem vyznačte, kde bude která rostlina umístěna (vysoké druhy v pozadí, nízké v popředí). Podle plánu pak rozmístěte květináče s rostlinami na plochu záhonu a prohlédněte si je jako celek: máte poslední příležitost udělat změny. 

Mezi malými trvalkami nechávejte místo asi 15 cm, u středně velkých asi 25 cm. U velkých rostlin, jako je třeba ozdobnice čínská, by měl být zachován odstup minimálně jeden metr. 

Vysazovat začněte největší rostliny

Při sázení začněte s většími rostlinami. Pro růže nebo jiné dřeviny vytvořte rýčem dvojnásobně velkou jámu, než je květináč. Rostliny vysazujte tak hluboko, aby příp. místo očkování leželo asi 5 cm pod úrovní okolní půdy. Jámu naplňte půdou a stlačte ji. 

Menší rostliny vysazujte pomocí sázecí lopatky. Sázejte je tak hluboko, aby kořenový bal byl ve stejné výšce jako okraj sázecí jamky. Kořenový bal na závěr opatrně přitlačte do půdy.  

Hustě prokořeněné plastové květináče můžete nastřihávat zahradními nůžkami – tak dostanete trvalky z květináčů nepoškozené. Ostrým zahradnickým nožem pak nařízněte spleť kořenů a rukama bal rozvolněte – tím rostlinám ulehčíte ujímání a následný růst. 

Záhon osazujte směrem odzadu dopředu 

Při osazování záhonu postupujte zezadu dopředu. Po výsadbě je nezbytné rostliny důkladně zalít, nejlépe pomalu nebo několikrát. Jen tak se uzavřou případné dutiny v půdě, které vznikají při sázení, a všechny kořeny tak budou v kontaktu s půdou. 

Po zalití rostlin rozmístěte po záhonu mulč 

Na vlhkou půdu rozházejte lopatou předem vybraný mulč. Nezapomeňte, že kůrový mulč je vhodný jen pod dřeviny (dřevo pod dřevo), ne pod trvalky. Mezi rostliny mulč rovnoměrně rozmístěte rukama. 

A máte hotovo. Za suchého počasí rostliny pravidelně zalévejte, aby se dobře ujmuly.  

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada