Vysaďte si prvosenky: podle druhu mohou kvést od ledna do začátku léta

Snad každý zná – a má rád – prvosenku bezlodyžnou (Primula vulgaris). Alespoň v lednu, kdy se prodává v mnoha odrůdách, nemá konkurenci: barevnými květy zahání zimní šeď a vyvolává zdání, že jaro už nemůže být daleko. Ale prvosenek je mnohem víc. Kromě klasické předjarní pokojové květiny existují další druhy a odrůdy, které mohou po celé jaro zdobit záhony, půdu pod dřevinami, květináče i truhlíky. 

Z kterých prvosenek můžete vybírat

Stejně mnohotvárná jako prvosenka bezlodyžná je i prvosenka vyšší (P. elatior), jejíž květenství na stvolech vysokých asi 15 cm vyčnívají vysoko nad listy. Jedná se o botanický druh (u nás domácí), který v březnu a dubnu kvete světle žlutými květy a ze kterého byly vyšlechtěny odrůdy v mnoha barvách. Rostlina je podobná prvosence jarní, tedy známému petrklíči (P. veris), což je naše domácí trvalka. Kvete v dubnu a květnu a dobře se uplatní v přírodně pojatých zahradách

Prvosenka zoubkatá (P. denticulata) naopak upoutá pozornost kulovitými květenstvími, která se skvěle kombinují. Dorůstá výšky 15–30 cm a kvete od března do května v modré, bílé a mnoha červených odstínech od růžové až po purpurovou. 

Pokud se „klíčů k jaru“ nestihnete nabažit, můžete si sezonu prvosenek prodloužit s odrůdami prvosenky japonské (P. japonica) a křížence P. bullesiana. Od května až do začátku léta se na nepříliš suchých stanovištích s půdou bohatou na humus a živiny otevírají jejich nepřehlédnutelná několikapatrová květenství na stvolech vysokých až 60 cm. 

Prvosenky potřebují polostín a vlhkou půdu

Pro většinu druhů je ideální polostinné stanoviště s vlhkou půdou. Vysadíte-li je do nádob, dávejte pozor, aby půda nevyschla. Jen prvosenka bezlodyžná snáší v létě i sucho. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada