Třapatka a třapatkovka: čím se od sebe liší?

Třapatkovka patřila původně mezi třapatky. Botanici ji ale po bližším zkoumání z rodu Rudbeckia (třapatka) vyčlenili, a tak vznikl nový rod Echinacea (třapatkovka). Oba rody náležejí do čeledi hvězdnicovitých rostlin (Asteraceae) a jejich zástupkyně pocházejí ze Severní Ameriky.

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad a parků do ZahrAppky

Třapatkovky jsou léčivé, třapatky ne

Nové jméno třapatkovek dočasně zmátlo nejen veřejnost. Pěstitelé a zahradníci proto pro jejich snadnější rozlišení (např. při prodeji rostlin) začali používat i počeštěné latinské označení „rudbekia“ a „echinacea“. 

To, čím se od sebe oba rody liší (ale očím to zůstává skryté) jsou léčivé účinky, kterými se však vyznačuje jen třapatkovka (Echinacea). Vnitřně se užívá k posilování imunityzmírnění alergií a nachlazení, zevně k ošetření a hojení ran (působí jako antibiotikum a tiší bolest).

Hvězdnicovitá trvalka ratibida je vhodná do sucha

Jak rozeznat třapatkovky podle vzhledu

Na první pohled třapatky od třapatkovek rozeznáte podle středového květního terče, tj. úboru z trubkovitých květů. Zatímco třapatka (tedy rudbekie) má vždy vystouplý, hladký (to je ten klíčový znak), černý nebo tmavě hnědý terč, třapatkovka (tedy echinacea) ho má sice také vystouplý, ale drsný a ježatý (echinus znamená v latině ježek) a obvykle zbarvený do rezavých, okrových nebo zelenavých odstínů. 

Jazykovité květy uspořádané kolem úboru bývají u třapatek navíc svítivě žluté, oranžovécihlově zbarvené (barvy ohně) a u nejznámější planě rostoucí třapatkovky (tj. třapatkovky nachové – Echinacea purpurea) jsou růžové až nachové. Jelikož bylo ale vyšlechtěno mnoho odrůd třapatkovek, růžová barva jazykovitých květů není jejich určujícím znakem.

Jaké rostliny sázet do prérijních záhonů

Rod třapatka vs. třapatkovka

Do rodu třapatek se řadí více než 20 druhů jednoletých až krátkověkých (Rudbeckia hirta – třapatka srstnatá – barva jazykovitých květů letniček je ve středu často tmavší, množí se přesevem semen), dvouletých (R. triloba – třapatka trojlaločná – krátkověká: trvanlivost 2 až 3 roky) i vytrvalých rostlin (R. fulgida – třapatka zářivá, R. nitida – třapatka lesklá, R. laciniata – třapatka dřípatá). Trvalky vytvářejí husté trsy a množí se dělením, některé z nich jsou dokonce považovány za invazivní rostliny. 

Z rodu třapatkovek jsou pro nás atraktivní zejména tři druhy (Echinacea purpurea – třapatkovka nachová, E. pallida – třapatkovka bledá a E. angustifolia – třapatkovka úzkolistá). Z původního druhu bylo vyšlechtěno mnoho kultivarů s bílými, žlutými i červenými jazykovitými květy. Vždy se ale jedná o robustní a odolné rostliny, které kvetou po mnoho týdnů a stejně jako třapatky jsou medonosné.

Video: jak založit štěrkový záhon

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada