Růže z darovaných kytic si můžete snadno namnožit: jednoduchý tip, jak to udělat, aby se jich ujmulo co nejvíce

Uchovat si růži můžete chtít třeba na památku daného okamžiku. Je možné ji usušit, vytvořit z ní pot-pourri nebo si vypěstovat celý keř. Tento článek popisuje poslední možnost: jak si namnožit růži z kytice, resp. jak z řezané růže vypěstovat novou rostlinu. 

Aby se řezaná růže ujmula, musí být čerstvá 

Předpokladem namnožení řezané růže je, aby byla čerstvá a dobře se o ni pečovalo. Dostanete-li růži na rande, na němž pak následně ještě tři hodiny chodíte po městě s růží v ruce, pravděpodobnost ujmutí takové růže s postupujícím časem klesá. Nic ale není nemožné. 

Větší šanci však mají růže, které bez zbytečných průtahů putují z květinářství do vázy u vás doma, růže, kterým seříznete stonek, měníte ve váze pravidelně vodu, nevystavujete je zbytečně průvanu atd. atd. U takových růží se vám dokonce může stát, že jim z úžlabí listů začnou samy rašit mladé výhonky.  

Po odkvětu zbavte růže květů a stonky nařízkujte 

Víte-li, jak se o řezané květiny ve váze starat, tak určitě neopomenete růžím odstřihnout listy, které by byly ve váze ve vodě. Ty by totiž mohly začít plesnivět, což šanci na ujmutí takové růže výrazně snižuje. Jak ale dále postupovat? 

Starejte se o růže, jak nejlépe umíte, vychutnejte si jejich kvetení a po odkvětu je zbavte květů (odstřihněte je). V tu chvíli mají rostliny obvykle ještě pěkné zelené a lesklé listy. Jednotlivé růže pak vyndejte postupně z vázy a nestříhejte je na menší kousky, resp. řízky, které zasadíte. Každý takový řízek by měl mít několik oček (pupenů nebo míst, z nichž vyrůstají listy), řekněme zhruba šest oček

Z řízku odstřihněte také všechny listy (nebo ponechte jen jeden). Pokud růže sama raší, jak zmiňujeme výše, odstřihněte jen staré listy, mladé výhonky ponechte (a řízek neprodleně zasaďte, protože jinak výhonky rychle zajdou). Z jedné růže tak můžete vytvořit jeden nebo dva řízky

Řízky růží vysaďte a každý přiklopte sklenicí 

Spodní konec každého řízku obalte ve stimulátoru růstu a vysaďte (pozor, nespleťte dolní a horní konec řízku). Je-li venku už teplo, můžete sázet rovnou na zahradu, pokud jde o řízky z valentinské kytice, vysaďte je třeba do květináčů. Do výživné a vlhké půdy by měly v ideálním případě přijít tři očka a tři očka by měla zůstat nad jejím povrchem. Každý vysazený řízek přiklopte přiměřeně velkou zavařovací sklenicí, pod níž se vytvoří teplé a vlhké mikroklima vhodné k dalšímu rašení. 

Půdu kolem sklenice pravidelně zalévejte, sklenici můžete občas i odklopit (pokud to okolní teploty umožní), nechat vyvětrat a opět přiklopit, a to do doby, dokud nebude jasné, že se rostlina ujmula. U řízků vysazovaných během sezony rovnou do zahrady, je lepší ponechat sklenice i přes zimu – zajistí mladým rostlinám snazší přezimování

Neslibujeme vám, že ze všech řízků vypěstujete nové růže, je to trochu o štěstí, konkrétních podmínkách, péči... ale obvykle se jich několik ujme. Čím častěji pak budete řezané růže takto množit, tím víc vlastních zkušeností nasbíráte a dopěstujete víc rostlin. 

Zdroj: autorský článek

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada