Řízkovat trvalky se vyplatí: namnožte si hvozdík, právě teď je vhodná doba

Hvozdík péřitý (Dianthus plumarius) je oblíbená rostlina venkovských zahrad a obzvláště hezky vypadá na okraji záhonu. Vyhovuje mu osluněné místo s propustnou humózní půdou. 

Nejlépe se hvozdík ujímá z řízků odebraných kolem letního slunovratu. Podle některých zahradníků však dobře tvoří kořeny i řízky odebrané v zimě a přenesené do tepla. Jak ale řízky správně odebrat, upravit a do čeho je vysadit? 

Řízky hvozdíku odebírejte z nekvetoucích výhonů

Pro odběr řízků jsou vhodné jak špičky dlouhých nekvetoucích výhonků, tak krátké silné přízemní výhony. Výhodou řízkování (resp. vegetativního množení) je to, že všechny nové rostliny jsou kopií té mateřské. Navíc si z jedné jediné rostliny vytvoříte mnoho dalších.

Na začátku léta si můžete hvozdíky namnožit i semeny, u semenáčků ovšem předem není jasné, zda budou plnokvěté nebo jednoduché a v které barvě pokvetou. 

Jak při řízkování hvozdíku postupovat

Nejprve odstřihněte několik nekvetoucích výhonů hvozdíku. Ideální délka je 10–15 cm. Každý výhon seřízněte pod „uzlinou“, odstraňte spodní listy a zkraťte špičky (kvůli rozvětvení). Spodní listy můžete ze stonku snadno stáhnout palcem a ukazováčkem. 

Připravené řízky zasaďte do sadbovače s množárenským substrátem. Po dvou až třech týdnech vytvoří dostatek kořenů, aby se mohly přesadit do květináče, kde budou mít víc místa. Z nich pak můžete malé hvozdíky vysadit buď rovnou na záhon, nebo je v nich ponechte na chráněném místě do příštího jara. 

Ve druhém případě postavte květináče na podnos, kde budete moci stálezelené a mrazuvzdorné rostlinky snadno zásobovat vodou a kontrolovat přítomnost případných škůdců. Hvozdíky, pro které na jaře nemáte místo v záhonu nebo je nechcete rozdat, byste měli opět přesadit do většího květináče. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada