Půvabná bugenvilea může růst i na vaší zahradě či balkoně, stačí trocha péče

Češi ji milují, cizinci občas nenávidí, květy jsou falešné

Bugenvilea nádherná (Bougainvillea spectabilis), je stálezelená dřevnatá liána dorůstající do výšky až dvou pater domu. Dá se snadno zapěstovat i do formy stromu nebo roste jako velký keř. To ovšem platí pouze v její domovině, jíž je Brazílie, a v dalších teplých destinacích u moře, jako třeba Egypt nebo Španělsko, kde nemrzne. U nás zimu nepřežije, nutně ji musíme uklidit na bezmrazé místo

V zahraničí se běžně vysazuje namísto živých plotů. Pro popínání se po zdech využívá své trny, které v živém plotě brání zlodějům dostat se na cizí pozemek.

Je to sice úžasně "kvetoucí" rostlina, avšak má-li vhodné podmínky, roste dokonce invazivně a domácí obyvatelé mají problémy s krocením jejího růstu. Vyrůstá všude kolem a její silné kořeny trhají dlažbu i beton.

Barevné květy jsou však falešné. Nejde totiž o květy, ty má drobné a nenápadné, ale o zbarvené tenké listeny, jenž květy obklopují a podpírají.

Bugenvilea
Info ikona

V zahraničí roste bugenvilea všude i jako plevel, silné kořeny dokáží poškodit i dlažbu či beton.

Obzvláštní zahradu i balkon, stačí trocha péče

Bugenvileu, lidově taktéž buginku, můžeme umístit i do své zahrady. Nemusíme se obávat, že by nám vyšplhala do druhého patra, v našich podmínkách bohužel není schopná takového růstu. I tak se ale občas podaří, při dobré péči a především správnému přezimování, vypěstovat poměrně velkou rostlinu.

Snad nejlépe vynikne u pergol a altánků a samozřejmě i na balkonech a teráskách. Pěstuje se v nádobách a obzvlášť mladé rostliny je lepší každý rok přesadit. Vybereme teplé slunné místo chráněné před větrem a prudkým deštěm, například částečně kryté pergolou.

Substrát postačí klasický zahradnický a bude vděčná za přihnojení. Hnojivo používáme pro kvetoucí rostliny, lépe s vyšším obsahem fosforu, před kvetením můžeme použít startovací hnojivo pro rychlejší rašení a násadu květů.

Dobře snáší střih, zjara ji sestřihneme, aby se krásně rozvětvila a zahustila.

Ač má ráda teplo, dlouhodobá sucha jí příliš nevyhovují. Nezapomínáme tedy hojně zalévat, ovšem v žádném případě nepřeléváme. Jiná věc je to v zimním období.

Na zimu ji schovejte, nikdy však do tmy! Nejlepší je zimní zahrada

První důležitou věcí je zálivka. Bugenvilea má raději kyprou a propustnou půdu, ne vyschlou, ale v zimě zálivku utneme. Pouze občas zkontrolujeme, zda není zemina úplně proschlá a několikrát za zimu zalijeme.

Jak již bylo popsáno výše, nepřežije mráz a zimu venku. Květináč na podzim uložíme do chladnější místnosti s teplotou 10–15°C. Podstatné je světlo, nikdy se nesmí ukládat například do sklepa, nejvhodnější je například zimní zahrada. Jestliže nemáme vhodnou místnost a rozhodujeme se, zda zvolit mnohem chladnější nebo teplejší, vybere tu, kde je více světla.

Bungevilea existuje v mnoha variantách, často se prodává i v supermarketech, jelikož není příliš drahá. Chová se tedy různě, protože často neznáme přesnou odrůdu. U nás většinou své listy na zimu shodí, ale může si je udržet i po celou dobu včetně květů. Obzvlášť, je-li v teplejší místnosti.

Bugenvilea
Info ikona

Tenké barevné listeny podpírají drobné kvítky uprostřed. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada