Nevyhazujte skořápky vlašských ořechů. Skvěle poslouží na zahradě i v květináčích

Listí ořešáku ani skořápky z ořechů spousta zahradníků nedává do kompostu proto, že obsahují řadu protifungicidních a antibakteriálních látek. Proto se velmi pomalu rozkládají a kompost se tak dá na zahradě zužitkovat mnohem později. Tyto vlastnosti z něj ale dělají užitečného pomocníka, a do kompostu je jich proto škoda.

Skořápky vlašských ořechů nevyhazujte
Info ikona

Až budete louskat ořechy, skořápky si dávejte stranou. Využít je můžete hned několika způsoby:

Drenáž na dno květináčů

Řada pokojovek, ale i letniček v truhlících na oknech, nemá ráda přemokření, a proto se doporučuje dát buď na dno drenáž z kamínků nebo je zalévat do podmisky. Cílem je zabránit tomu, aby se kořeny koupaly ve vodě a zahnívaly. Místo kamínků můžete využít právě ořechové skořápky. Tím, že mají dlouhou dobu rozkladu, vydrží v květináči i několik let, navíc budou do zeminy uvolňovat spoustu minerálů a stopových prvků. Jednoduše udělají rostlině lepší službu než častěji používaný štěrk.

Ze skořápek vlašských ořechů je skvělá mulč
Info ikona

Nadrcené skořápky využijte jako mulč v květináčích

Pěstitelé pokojovek se nezřídka potýkají se dvěma hlavními problémy: rostliny sem tam napadnou škůdci (a boj s nimi je často náročný a zdlouhavý) a na povrchu zeminy se objevuje bílý povlak. Někdy jde o plíseň, zvlášť v zimních měsících, jindy pouze o minerály vysrážené z vody, které jsou sice nevzhledné, ale jinak neškodné.

Když povrch květináče zasypete vrstvou nadrcených ořechových skořápek, vysrážené minerály nebudou vidět, zároveň ve většině případů zabráníte vzniku plísně (pamatujete: ořechy mají protifungicidní účinky). Specifická ořechová vůně navíc vadí většině škůdců, takže se raději nastěhují jinam.

Nelíbí se vám skořápky? Využijte popel

Ne každému se musí líbit povrch květináčů zasypaný ořechovými skořápkami (byť je to podle nás skvělé téma pro návštěvy). Cenných látek z nich se nemusíte vzdát ani tak. Stačí samotné skořápky spálit, vyschlé shoří raz dva, a popel z nich smíchat při přesazování se zeminou. I ten poslouží jako zdroj minerálů a stopových prvků.

Šup s nimi na záhony

Stejnou službu jako u pokojovek udělají skořápky i na záhonech a použít je můžete úplně stejně. Dekorativně budou působit jako mulč mezi trvalkami. Jestli jich nebudete mít tolik, aby pokryly celý záhon, klidně je smíchejte s jiným druhem mulče, třeba se štěpkou z listnatých stromů. 

Při výsadbě stromů a trvalek je můžete vložit na dno výsadbové jamky a když je rozemelete, bez obav je smíchejte s výsevním substrátem pro jarní výsev zeleninových semínek. K mletí nebo drcení použijte paličku na maso nebo kladivo a k rozemletí se hodí starý mixér. Nový si neničte, skořápky jsou tvrdé a nože mixéru tím trochu ohrožují.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada