Nenáročné krásnoočko: trvalka, která si vás získá neúnavným kvetením a dlouhou trvanlivostí ve váze

Krásnoočko (Coreopsis) miluje slunná místa a dává přednost lehkým humózním půdám bohatým na živiny. Téměř všechny druhy kvetou bohatě a po dlouhou dobu. Přílišné rozrůstání krásnoočka můžete snadno omezit zábranou zapuštěnou do země. 

Žluté květy krásnoočka přeslenitého
Info ikona

Krásnoočko přeslenité se zářivými zlatožlutými květy a jemnými listy rozsvítí každý záhon.

Krásnoočko velkokvěté se hodí do letních kytic

V zahradách se nejčastěji setkáme s krásnoočkem velkokvětým (C. grandiflora). Trvalka vysoká 40 až 90 cm pochází ze středu Severní Ameriky, kde roste na okrajích cest a silnic. Tato nenáročná rostlina dorazila do evropských zahrad na začátku 20. století. Od jejího příchodu vytvořili šlechtitelé řadu velkokvětých, zčásti i plně kvetoucích odrůd. Krásnoočko velkokvěté se hodí především do trvalkových záhonů a také jako řezaná květina do letních kytic, v nichž vydrží kvést minimálně týden.

Růst může krásnoočko v divoké zahradě i na skalce

Vysoký druh Coreopsis tripteris má uvolněný vzhled divoce rostoucí květiny. Proto se používá v zahradách laděných v přírodním duchu a na okrajích skupin dřevin. Tento druh dorůstá značné výšky – mezi 150 a 180 cm. Naopak krásnoočko kopinaté (C. lanceolata) zůstává se svými 25 až 40 cm velmi nízké, a hodí se tak na skalku nebo do obruby záhonu. Krásnoočko přeslenité (C. verticillata) se od jiných druhů liší jemně zpeřenými listy. 

Odrůda ’Sterntaler’ krásnoočka kopinatého
Info ikona

Odrůda ’Sterntaler’ krásnoočka kopinatého dorůstá do výšky 40 cm a je rekordmanem v délce kvetení: žluté květy s červenohnědým středem se objevují od května do října. 

Dobrými sousedy jsou trvalky, které milují slunce

Nejvýrazněji krásnoočko působí, pokud kvete na velké ploše. Hodí se k trvalkám milujícím slunce a teplo, jako je stračka (Delphinium), rozrazil (Veronica), zavinutka (Monarda) a kopretina (Leucanthemum)

Hezkým kontrastem ke žlutě kvetoucím krásnoočkům je šalvěj hajní (Salvia nemorosa) ve všech modrých a fialových variantách. Ta navíc omezuje silné bujení krásnoočka. Také po boku máku (Papaver) se bude krásnoočko dobře vyjímat. Obě trvalky sice kvetou společně jen krátkou dobu, ale když v červenci odkvetou pozdní odrůdy máku, krásnoočko rychle uzavře vzniklé mezery

Zalévat potřebuje krásnoočko jen při delším suchu

Krásnoočko vyrůstá v husté keříky. Hojně odnožuje, a proto by vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami měla být alespoň 30 cm. Vyšší druhy potřebují oporu. Krásnoočko nemá rádo přílišnou vlhkost, zalévat byste jej proto měli jen při delších obdobích sucha

Odkvetlé květy vždy hned odstraňte, aby se tvořily nové. Na konci období kvetení byste měli zastřihnout všechny stonky na poloviční výšku – rostliny tak mohou znovu nasbírat sílu a bez problému přečkají zimu i bez ochrany. Po zastřižení se doporučuje pohnojit dávkou kompostu

Krásnoočko se často stává obětí slimáků, a potřebuje tedy ochranu. Jiní škůdci nebo choroby ho však postihují jen zřídka. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada