Mavuň s červánkovými květy

Mavuň červená (Centranthus ruber) pochází ze Středozemí, a daří se jí proto na slunečném místě se sušší, propustnou a spíše vápenitou půdou. Přemokření jí vyloženě nesvědčí. Vynikne ve vícero kusech, a to jak v trvalkových výsadbách, tak ve štěrkových záhonech, na střešních zahradách, ve skalkách nebo v suchých zídkách.

Mavuň červená (Centranthus ruber)
Info ikona

Kvetoucí mavuně navštěvují hojně motýli, zejména bělásci a babočky, častým hostem je i dlouhozobka.

Foto: Shutterstock

Mavuň červená kvete celé léto i na podzim

Rostlina vytváří až 80 cm vysoké trsnaté keříky, které odspodu dřevnatějí. Dobře se rovněž větví a kvetou prakticky celé léto – dříve než jedno květenství odkvete, vyroste z paždí listů nový výhon s dalšími květy. Tvorbu nových výhonů podpoříte také odstraňováním těch odkvetlých. Rozhodnete-li se nechat ochmýřená semena na rostlině dozrát, lehce se vysemení.

Květenství složená z drobných květů jsou sytě růžová, připomínají šeřík a patří k oblíbené pastvě včel i motýlů. Listy jsou přisedlé ke stonku, protáhle kopinaté do zaoblené špičky, mají modrozelenou barvu a vypadají jako ojíněné. 

Jarní řez mavuně a snadný přesev

Rostlina je opadavá, slimáky ani jiné škůdce ale neláká a není náchylná ani k žádným chorobám. Přes zimu ji ponechte bez zásahu a staré nezdřevnatělé stonky ořežte až na jaře. Brzy znovu obrazí. Někdy sice mavuň naši zimu nepřežije, díky samovýsevu se ze zahrady ale neztratí.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada