Mák východní po odkvětu brzy zatahuje. Sázejte ho proto s rostlinami, které mezeru zaplní

Ačkoli kvete mák východní (Papaver orientale) jen několik týdnů mezi polovinou května a koncem června, má v sortimentu trvalek stálé místo. Pestrost tvarů a barev jeho květů, které jsou velké až 15 cm, je obrovská. 

Květy máku nemusejí být jenom červené

K dispozici jsou odrůdy s plnými, roztřepenými, skládanými nebo „pomačkanými“ květy. Nejdůležitější barva je sice u máku východního červená, na trhu jsou ale i odrůdy bílé, růžové a oranžové. V současné době jsou módní máky v meruňkové, intenzivní vínově červené nebo purpurově červené, a dokonce v kaštanově hnědé. 

Už po odkvětu celá rostlina máku zatahuje

Šlechtitelé ale nejsou s prací ještě zdaleka u konce. Snaží se vypěstovat například odrůdy, které vydrží delší dobu. Mák východní totiž, stejně jako mák vlčí, poskytuje jen relativně krátký požitek z květů. Už brzy po odkvětu celá rostlina zatáhne a teprve na podzim vyraší čerstvé listy. I proto je dobré vysazovat mák do záhonu spíš jednotlivě nebo jen v malých skupinách, protože po početnější skupině by v létě zůstala velká mezera

Mák poroste dobře na teplém a slunném místě 

Čím teplejší podmínky, tím lépe pro mák východní. Proto mu vyberte místo na plném slunci. Na půdu nemá mák žádné zvláštní nároky, ale na studených těžkých půdách nebo při zamokření strádá. Optimální je běžná zahradní půda, která je dobře propustná a lehce se zahřívá. V zásadě dává mák přednost vápenitým substrátům, roste ale také na všech ostatních půdách. Na jaře a na podzim dodejte máku východnímu minerální vícesložkové hnojivo

Kořen máku východního chutná bohužel hrabošům

Tato krásná trvalka není bohužel oblíbená jen u člověka – pro hraboše je její kůlový kořen lahůdkou, takže se ve vážných případech neobejdete bez kladení speciálních pastí. Dalších škůdců nebo nemocí však mák převážně zůstává ušetřen. 

Doprovodné rostliny, které po máku zaplní mezeru

V záhonu umístěte mák východní do zadních a středních řad a zvolte k němu takové doprovodné rostliny, které v létě zaplní mezeru po jeho zatažení. Hodí se bujné trvalky, jako je krásnoočko (Coreopsis) a šanta (Nepeta), nebo rostliny kvetoucí na konci léta, jako je hvězdnice (Aster) nebo sasankovka (Anemone). Hezké kombinace můžete vytvořit i s vysokými rostlinami, jako je liliochvostec (Eremurus) a okrasný česnek (Allium)

Abyste docílili silného působení barev, zasaďte vedle červeně kvetoucích odrůd máku východního bílé kopretiny (Leucanthemum) a šater (Gypsophila) nebo časné odrůdy stračky (Delphinium) s fialovými květy. Mák východní vypadá dobře také v blízkosti řídce vysázených dřevin. Ideálními partnery jsou zde bíle kvetoucí keře, jako je trojpuk (Deutzia) nebo tavolník (Spiraea)

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada