Krásenky: něžné rozevláté květiny, co udělají spoustu parády za pár korun, rychle, bez péče, pokvetou až do podzimu a hodí se i do vázy

Veselá kráska, co zdobí lemy záhonů, ale funguje i jako pohledová clona

Krásenka zpeřená (Cosmos bipinnatus) si své jméno právem zaslouží. Patří do čeledi hvězdnicovitých, je tedy příbuzná kopretiny, a skoro by se jí dalo přezdívat růžová kopretina.

Krásná je celá, ale především vyniká svými něžnými různě barevnými květy, které jsou nejčastěji zbarvené do odstínů růžové, až vínové, a také bílé nebo s růžovými okraji. Vyšlechtěno je již více odrůd, jež nejsou tak známé a časté, ty mají například žlutou nebo čokoládovou barvu, ale také plnokvěté odrůdy. Růžová a bílá však vede pro svou něžnost a veselost.

Celkový vzhled rostliny je hustý, ale vzdušný, rozevlátý. Listy bychom si na první pohled snadno spletli s koprem. Vysoká je v závislosti na odrůdě, může mít 50 centimetrů, ale i 2 metry. Proto dejte dobrý pozor, co je uvedeno na obalu se semeny. Vysoké krásenky mohou mít tendenci se při prudkém větru lámat, tomu zamezíme pomocí opory nebo hustějším výsevem.

Krásenky u plotu
Info ikona

Krásenky oživí lemy záhonků, hodí se do letničkových záhonů a výsadeb, dokonale vyniknou v místech, kde je pouze zeleň či plot.

Vysadí se sama a poroste i na balkoně

Krásenka je teplomilná rostlina, bohužel tedy zimu nepřežije, jedná se o letničku. Snadno se však sama vysemeňuje, a v dalších letech ji tak snadno najdeme na záhonu znovu. Nebo kousek dál, nebo také úplně někde jinde. Semínka si můžeme posbírat a použít pro vlastní výsev.

Spíše tedy budeme muset koncem jara odstranit rostliny krásenky z míst, kde ji nechceme. Jde to velmi lehce, pouze rukou vytáhneme, a díky nezaměnitelným listům připomínající kopr si ji nespleteme s žádným plevelem. Výhodou krásenek je, že se snadno přesazují, dokonce se uchytí i s minimem kořenů. Jednoduše ji tedy přesadíme na jiné místo nebo do květináče.

Krásenky ve váze
Info ikona

Ve váze jsou krásenky nádherné samostatně, ale i v kombinaci s dalšími květinami. Jejich netradiční listy se dají použít jako zelená výplň.

Po zasetí bleskově vyroste a kvete až do prvních mrazů

Půdu vyžaduje krásenka stejně jako většina záhonových letniček kyprou, výživnou, a spoustu slunce. Čím lepší půdu má, tím snadněji nám porostou první zasetá semínka. V dalších letech již poroste úplně sama, ale prokypření zjara ocení. Pro vyklíčení a počátek růstu potřebuje pravidelnou zálivku, spíše kropení, vlhčení, aby se semena nevyplavila, jelikož se pouze po záhonu rozhodí, nehloubí se do půdy. Může se stát, že se krásenka objeví i v místě s horší půdou, kde bychom ji vůbec nečekali, ovšem v horší půdě pokvete a poroste méně.

S výsevem počkáme až na květen, začátek června, ke klíčení potřebuje vyšší teploty, a dříve by nám tedy venku stejně nevyklíčila. Je však možné si ji doma předpěstovat a ven zasadit již sazenici, ale je to poměrně zbytečná práce, protože roste rychle i venku.

Neúnavně pokvete celé léto až do prvních mrazíků. Hodí se do vázy samostatně, v kombinaci dalšími květy „babičkovských“ zahrádek, ale i do promyšlených květinových vazeb. Využít nemusíme nutně pouze květ, ale i zajímavé listy. Ve vodě vydrží i přes týden.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada