Jitrocel v trávníku ukazuje na zhutnění půdy: její stav zlepšíte vidlemi a pískem. K provzdušnění je ideální podzim nebo jaro

I ve starších zahradách, kde se aktivně využívá trávník, po němž se často šlape a hraje se na něm fotbal nebo jiné hry, je půda pod zatravněnou plochou víc a víc stlačovaná. Kromě vzduchu se v ní ke kořenům rostlin špatně dostává i voda s živinami. Na zhutnění ukazují třeba kaluže, které se po dešti dlouho nevsakují, a také šíření jitrocele. 

Půdu v záhonech můžete prokypřit manuálně nebo výsevem hluboko kořenících rostlin, které půdu zlepšují, jako je slunečnice, vlčí bob nebo sléz lesní. Co ale dělat s trávníkem? 

Trávník na zahradě pravidelně provzdušňujte

Podívejte se na profesionály: na golfových a fotbalových hřištích se trávník pravidelně aerifikuje neboli provzdušňuje. Speciální stroj s dutými hroty vykrajuje z půdy kuželovité válečky a vzniklé díry se pak plní pískem (pískují se). 

V zahradě lze k provzdušnění zatravněné plochy použít aerifikační (provzdušňovací) vidle. Do půdního profilu provzdušněné půdy má pak kromě vzduchu lepší přístup i voda a živiny, což podpoří růst kořenů a zdravý vývoj trávníku.  

K provzdušnění trávníku je vhodný podzim nebo jaro

Nejvhodnější doba k provzdušnění trávníku je na jaře nebo na podzim. Jak při práci postupovat? 

Nejprve trávník „propíchejte“. Zapíchněte vidle do půdy jako rýč. Válečky půdy, které vidle „vytáhnou“ z půdy, hoďte do kompostu. Na povrch trávníku, resp. půdy, pak nasypejte ostrohranný křemičitý písek (zrnitost 0,1–2 mm). Hráběmi na listí nakonec písek do země zapracujte. Každá díra přitom nemusí být dokonale zaplněná až po okraj, příští déšť dílo dokončí. 

Pokud nemáte aerifikační vidle, můžete použít i normální. Po každém zabodnutí do půdy s nimi ale trošku zakývejte

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada