Jarmanka kvete dlouhá léta, ale jen ve vlhčí půdě

Jarmanka větší (Astrantia major) patří do čeledi miříkovitých – je tedy příbuzná s mrkví, petrželí nebo fenyklem. Volně roste zejména na vlhčích loukách, v křovinách nebo na okrajích světlých listnatých lesů. Může být až 80 cm vysoká, obvykle však dorůstá 30–60 cm. Nevětvená a řídce olistěná lodyha jarmanky vyrůstá z dlanitě členěnýh přízemních listů a od června nese drobné květy uspořádané do okolíků. Ty podpírají nápadnější listeny. 

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad do ZahrAppky

Jak pěstovat jarmanku 

Jarmance se bude dařit na polostinném místě, příp. v toulavém stínu, s živnou, vlhkou, ale nezamokřenou půdou. Na přímém slunci potřebuje vydatnou zálivku, protože v suchu živoří, drobněji kvete a postupně ustupuje. Pokud ovšem jarmanku vysadíte na správné místo, už se o ni nemusíte bát. Poroste do krásy a záhon bude zdobit dlouho. Po odkvětu je navíc možné uvadlé květy jarmanky odstřihnout a rostlina vykvete ještě jednou na podzim (ovšem slaběji). 

Zjara a během kvetení můžete jarmanku podpořit kompostem. Zimu zvládá dobře – zahrnutím suchými listy ale nic nezkazíte. I množení jarmanky je snadné: rostlina se sama přesévá, pro uchování odrůdové čistoty je ale lepší dělení trsů. 

Jak v zahradě vysazovat divoce rostoucí trvalky

Jarmanka jako léčivá bylina 

Jarmanka byla dříve využívána i v lidovém léčitelství, zejména její oddenek. Kvůli jeho toxicitě se však začala sbírat nakvétající nať. Odvar i nálev z jarmanky podporuje chuť k jídlu a zlepšuje trávení, v koupelích pomáhá s léčbou různých ekzémů. 

Rostliny, které zahradu za větru rozezvučí a rozvlní

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada