Jak založit okrasný trvalkový záhon

Při zakládání záhonu si nejdříve silnějším provazem nebo hadicí vyznačte jeho obrys. Potom rýčem sloupněte drn (alespoň 5 cm). U větších záhonů předem nakreslete návrh v měřítku 1:50, u menších záhonů 1:25. Na tento náčrt zaneste rozmístění rostlin a poznamenejte počty kusů. Jak postupovat dál?

Pravidla pro osázení okrasného záhonu

    Odstraňování travního drnu
    Info ikona

    Travní drn odstraňte z plochy odrytím, a to nejméně do hloubky 5 cm. Drny zkompostujte.

    Foto: Shutterstock

    Odstraňte travní drn a všechny plevele

    Po odstranění drnu nakypřete půdu. Těžkou půdu obraťte rýčem, lehkou rycími vidlemi. Přitom pečlivě vyberte plevel, zejména oddenkaté druhy, jako pýr a bršlici. Oddenky roztrhané při kypření půdy na menší části by rychle záhon zaplevelily. Možné je nechat rostliny vzejít a opakovaně použít totální herbicid. Záhon můžete zrýt už na podzim.

    Do půdy zapracujte kompost nebo hnojiva

    Na plochu rozhoďte vyzrálý kompost (asi 20 l na m2) a zapracujte jej do půdy. Do těžkých půd se sklonem k zabahnění před nakypřením přidejte písek. Před výsadbou šlechtěných trvalek, například straček, plamenek nebo zápleváku, zapravte do půdy pomalu rozpustná hnojiva. Nakonec záhon srovnejte hráběmi. Pro kyselomilné druhy půdu zlepšete rašelinou.

    Máte nekvalitní půdu? Patrně spíš ne...

    Rozmístění rostlin na ploše
    Info ikona

    Před výsadbou trvalky v květináčích rozmístěte na záhon, abyste doladili, kde která poroste.

    Foto: Shutterstock

    Rozmístěte na záhon kontejnery s rostlinami

    Aby záhon odpovídal vašim představám na papíře, nasypejte před výsadbou na půdu pruhy písku, jimiž vyznačíte skupiny rostlin. Potom na ploše rozložte kontejnery s rostlinami a naposledy zkontrolujte vzhled záhonu. Rostliny nesmějí být rozestaveny příliš hustě ani řídce. Trvalky se suchými baly před výsadbou ponořte do nádoby s vodou, kde zůstanou, než z balu přestanou unikat bubliny.

    Trvalky vysazujte do přiměřeně velkých jam

    Trvalky v menších čtyřhranných či kulatých kontejnerech, běžně používaných v zahradnictví, vysaďte malou sázecí lopatkou. Jamka bude o něco větší než kořenový bal. Pro vzrostlé solitérní trvalky s objemným kořenovým balem vyryjte odpovídající jámu rýčem. Při sázení si položte přes záhon prkno, abyste povrch záhonu neudusali. Postupujte odzadu (od vysokých trvalek) k přednímu okraji záhonu.

    Osázení trvalkového záhonu ve třech krocích

    Půdu po výsadbě zalijte jemně, ale vydatně

    Po skončení výsadby opatrně srovnejte povrch záhonu a rostliny důkladně zalijte. Malý záhon zalévejte konví, velký hadicí. Vždy používejte kropáč. Voda musí na půdu s rostlinami dopadat v malých kapkách. Silný proud vody pohne nejen s půdou, ale i s rostlinami. Za suchého počasí udržujte záhon stále vlhký, dokud rostliny nezakoření (začnou přirůstat listy).

    Mezery mezi trvalkami vyplňte letničkami

    V následujícím roce jsou trvalky už dobře zakořeněné, bohatě olistěné a začínají kvést. V dalších dvou až třech letech se květiny na záhonu plně zapojí. Počáteční mezery jsou normálním jevem. Než se trvalky rozrostou, můžete je vyplnit buď dekoračními předměty, nebo letničkami či cibulovinami. Je-li porost na záhonu příliš hustý, můžete na jaře nebo na podzim přebytečné rostliny přesadit. Pravidelně rostliny kontrolujte, prohlížejte je i na rubu listů a včas zasáhněte při výskytu chorob a škůdců, zejména slimáků, mšic a houbových chorob.

    Jak založit letničkový záhon skoro bez práce

    Naše krásná zahrada

    Předplatné časopisu Naše krásná zahrada