Jak docílit zdravého, svěže zeleného trávníku i za horkých dní

Pro zdravý a svěže zelený trávník je důležitá příprava a půda

V první řadě je důležité se zařadit do správné skupiny. Péče o trávník se liší v případě „anglického“ trávníku, „fotbalového“ i běžného průměrného. Už při zakládání trávníku musíme vědět, do jaké skupiny spadáme a co od trávníku čekáme.

Travní směsi

Anglický trávník je spíše pro podívanou, oddělení záhonů, je krátce střižený a vyžaduje značnou péči. Těžko si na něm pravidelně zahrajete fotbal nebo jiné pohybové hry, aniž byste ho poničili bez delšího zotavování. Rozdíl je již v travním semenu, kde pro namáhané trávníky je ve směsích velký podíl odolných trav. Není však tak hustý a zelený jako trávník anglický, tedy okrasný. Už při výběru travní směsi je třeba si uvědomit, jakou barvu a hustotu chceme.

Půda

Pro trávník je důležitá vhodná drenáž a živiny. V půdě, která příliš zadržuje vodu, může trávník uhnívat, naopak v jílovité půdě bez drenáže se bude dařit odolnějším druhům travin obsažených v travních směsích, a v období sucha se trávník snadno spálí, protože nemá zásobu vláhy.

Hloubka půdy, drenáž a hnojení

Pro trávník je vhodná hloubka půdy bez kořenů, betonů a podobných překážek alespoň 20 – 30 cm, aby mohly kořeny v době sucha čerpat vláhu ze spodních vrstev. Čím mělčí vrstva dobré zeminy a čím tvrdší, jílovitější půda, tím více vody trávník potřebuje v době sucha. Odolnější je také trávník, který jsme správně přípravili na sezónu, včetně přihnojení.

Trávník provzdušněte, aby se voda dostala hlouběji ke kořenům

V případě horší, tvrdší a jílovité půdy, nebo s nedostatečnou hloubkou zeminy, si akutně můžeme pomoci provzdušněním. Používá se nářadí a vidle na provzdušnění, ale snadným a jednoduchým řešením jsou například speciální návleky na boty s bodáky, kterými se po trávníku řádně projdeme. Díry nejsou vidět, ale voda se snadněji dostane ke kořenům a má šanci se v půdě déle udržet. Trávník je také dobré občas pročesávat vertikutačními hráběmi.

Velmi vhodná je také vertikutace trávníku, jenž se provádí především na jaře a na podzim. Díky vertikutaci se trávník revitalizuje, zbaví všeho, co do něj nepatří, provzdušní, a kořeny se pak mohou rozrůstat do šířky, trávník lépe přijímá vodu, živiny, hnojiva, je hustější, zelenější, a odolnější v dobách sucha.

Návod na prozvdušnění trávníku
Info ikona

Tráva se díky provzdušnění může rozrůstat, zahustí se, lépe přijímá vodu a živiny a déle je udrží. Na provzdušnění použijeme speciální vidle, ale vystačíme si i s klasickými. Taktéž se prodávají speciální šlapáky na boty s bodáky, se kterými se po zahradě jednoduše projdete. 

Trávu spálíte sekáním na nízko i folií z bazénu. V horku nesekejte

Veškeré plasty a folie se v horku rychle ohřejí tak, až vás pálí ruka. Folii po odkrytí bazénu nechte oschnout a co nejdříve poskládejte, aby vám trávník nepopálila. To samé platí i při pracích na zahradě, kdy pracujete s folií nebo třeba plastovými lemy. Snadno trávník popálí, pokud je necháte déle ležet na jednom místě.

Pravidelné sekání trávníku podporuje hustý růst, ovšem jestliže trávník nezavlažujeme, četnost sekání v období sucha omezíme. Zásadně nevysilujeme trávník sekáním v horku a výšku sečení nastavíme alespoň na 5 - 8 cm. Sekáme raději po dešti, až tráva oschne. Sekačky s dvojitým nožem zvládnou i sekání mokré trávy. Jestliže musíme posekat, necháme si sekání raději na ráno nebo podvečer.

Se zálivkou máme vystaráno

Jestliže zachytáváme dešťovou vodu a máme dostatečné množství vody, byla by škoda ji nevyužít a za deště nechat přebytečnou vodu odtékat do vsaku nebo do kanalizace. Péče o zavlažovaný trávník je mnohem jednodušší, můžeme sekat častěji s nižší výškou, ideálně alespoň 4 cm.

Pokud trávník můžeme zavlažovat, zavlažujeme buď po celý den dostatečně na jednom místě, aby se voda pouze ihned neodpařila a dostala až ke kořenům, nebo zavlažíme ráno či večer. Trávníku bohatě postačí i občasná zálivka jednou za několik dní. Večer je třeba myslet na to, že půda je rozpálená a voda se nejprve rychle odpařuje. Proto je lepší ranní zalévání, kdy se do půdy dostane větší množství vody a nedochází k tak silnému odparu.

Nůž musí být nabroušený! Pomůže i mulč z posečené trávy

Rozhodně se neobejdeme bez dobře nabroušeného nože sekačky. Tuto činnost bychom si měli zapsat do seznamu jarních prací a nezapomenout nechat nůž nabrousit. Tupý nůž má tendenci trávu na konci roztřepit a stébla trávy se tak zbytečně vysilují při regeneraci, navíc jejich oschlé konce umocňují vzhled vyprahlé pustiny.

Posečenou trávou můžeme využít k mulčování stromů, kmen těsně nezahrnujeme a ponecháme volný, tráva tak působí jako hnojivo, předává živiny, drží vláhu, ale brání i prorůstání plevelům. Stejně tak funguje i na trávníku, jen ji použijeme ve velmi slabé vrstvě. Trávu nesbíráme do koše, ale po posekání rozhrabeme hráběmi, nebo použijeme sekačku, která umí mulčovat sama, čímž nám odpadne rozhrabávání.

Jetel v trávě je krásně zelený i v suchu, ale alergika snadno pošle sanitkou do nemocnice

Do anglického trávníku jetel nepatří, zbavit se ho dá jednoduše vytrháváním či postřiky. V trávníku se postupně rozrůstá, odebírá trávě vláhu a živiny, a postupně může trávník úplně potlačit a zabrat si celý prostor.

Jestliže vyloženě nevadí vašemu oku, je jetel celkem užitečný, protože je svěže zelený i v době, kdy je zbytek trávníku na troud suchý. V případě potřeby se dá regulovat, aby postupně nezaplevelil celou plochu. Jinak holou zahradu alespoň oživí svými kvítky.

Do zahrady láká hmyz, a to je zároveň jeho nevýhodou, jelikož se po trávníku chodí. Není nic horšího než dítě, ale i dospělý, s vážnou alergií na včelí bodnutí, které si šlápne nebo spadne na nic netušící včelku. Máme-li v rodině nebo mezi známými alergika, jetelu je dobré se zbavit nebo chodit zásadně v botách. Prodávají se dokonce i ponožkoboty, které by měly proniknutí žihadla zabránit.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada