Hlízy jiřin: uskladněte je tak, aby vydržely bez plísní a hniloby až do jara

První mrazíky se na většinu zahrad dostaví obvykle během října. Buďte proto připraveni, a po první mrazivé noci odřízněte nať jiřin zhruba 10 cm nad zemí. Rycími vidlemi pak opatrně vyjměte z půdy jejich hlízy. Co dál? 

Hlízy jiřin nechte oschnout a očistěte je

Hlízy jiřin nechte nejprve na slunci oschnout, a následně je očistěte od půdy, která na nich ulpěla. Zdravé a dobře vyvinuté hlízy uložte do suchých lísek nebo jiných prodyšných přepravek. Jiřiny se podle květenství dělí na jednoduché, kulovité, pomponky... Každý trs hlíz proto označte cedulkou se jménem odrůdy, příp. i výškou rostlin a barvou květů. 

Místo k uskladnění jiřin musí být suché a větratelné

Hlízám nejdříve dopřejte týden při teplotě kolem 20 °C, aby měly čas na zhojení možného poškození při vybírání z půdy. Otočte je přitom stonky dolů, aby z nich vytekla případná voda, a poté je v lískách přesuňte do sklepa nebo jiného skladovacího prostoru s teplotou mezi 5 a 10 °C. Skladovací místo by mělo být suché, dobře větratelné, tmavé a hlavně mrazuprosté. 

Zasypat můžete hlízy jiřin pískem nebo hoblinami

Aby hlízy zbytečně nevysychaly, můžete je v bedýnkách zasypat pískem, rašelinou, hoblinami nebo je zakrýt slámou. Někdy se jednotlivé trsy hlízy balí i do novinového papíru. Stonky by měly být otočené opět směrem dolů nebo alespoň na bok – kvůli odtoku případně vysrážené vody. 

Ve sklepě nebo třeba na zaskleném balkoně by měly hlízy vydržet až do konce dubna. Do té doby je občas zkontrolujte, jestli nezačaly hnít nebo plesnivět. Seschnutí hlízám nevadí – před výsadbou je stačí jen ponořit na několik hodin do vody. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada