Jak a proč zazimovat listnatec pichlavý

Stálezelený keř listnatce pichlavého (Ruscus aculeatus) pochází od Středozemního moře a z Turecka a je nenáročný na péči. Dorůstá do výšky 80–90 cm a je nápadný červenými plody o velikosti třešní, které se objevují na podzim. 

Při přenášení pichlavce pozor na zranění 

Listnatec snese jen mírný mráz, proto se pěstuje v přenosných nádobách a je nutné ho přezimovat na světlém místě při 5 °C. Při přenášení si ale vezměte rukavice a pevné oblečení, abyste se nezranili jeho ostrými fylokladii (zploštělými stonky, které napodobují listy tam, kde zakrněly v šupiny).

Po přezimování je možné rostlinu dělit. Listnatec se množí i semeny, která ale nezřídka přeléhají a klíčí až napřesrok. Klíčení napomůže dvouměsíční stratifikace ve vlhkém písku. 

Pichlavec je atraktivní, ale i léčivá rostlina 

Plodem listnatce je asi centimetrová kulovitá bobule. I díky bobulím se větvičky s fylokladii používají často do květinových vazeb. 

Celá rostlina, zejména však její podzemní části, je zajímavá také obsahem látek s léčivými účinky. Ty se využívají zvláště při otocích a žilní nedostatečnosti provázené bolestmi a pocitem těžkých nohou. Pomáhají ale i při léčbě premenstruačního syndromu, diabetické retinopatie a potížích s hemeroidy.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada