Svinky, pohroma skleníků a sklepů?

Neviditelná kulička, co fascinuje děti

Často se lim lidově říká nebo se pletou s názvem „sviňky“. Svoje jméno si však vysloužily díky své obranné schopnosti před predátory, a tou je svinout se do dokonalé kuličky. Jsou to suchozemští půdní korýši šedé barvy, a tak trochu se podobají trilobitům. Svinku svinutou do kuličky jen tak snadno na první pohled neodhalíte, protože perfektně imituje kamínky a svou barvou splývá s okolní půdou. Snadno se odkutálí mezi malé hrudky půdy nebo do úzkých škvír mezi prkny, kameny či cihlami. Většinou se vyskytují ve skupinkách, tím je jejich odhalení jednodušší. Velmi jednoduše je také odhalí děti, které svinky v kuličce fascinují.

Stočená svinka
Info ikona

Jejich výkaly jsou pro nás pokladem

Blízkými příbuznými svinkám jsou stínky, jenž se na rozdíl od svinek nedokáží stočit do kuličky a lépe snáší sucho. Křehký krunýř svinek i stínek nesnese sluneční paprsky, které je mohou snadno vysušit a zabít. Vyhledávají tedy stín, chlad a temno, a nejčastěji je nalezneme ukryté pod kameny či dřevem, kde přečkávají den, aby se v noci nebo za chladného počasí pod mrakem, mohli vydat za potravou.

Živí se převážně tlejícími rostlinami, spadanými plody, výkaly, řasami, plísněmi a jinou organickou hmotou. Tu ve svém trávicím traktu přeměňují na užitečné živiny, svými výkaly je trousí kolem rostlin, čímž vylepšují a obohacují půdu. Podobně jako žížaly jsou pro nás velmi užitečné, kromě funkce „čističů“ zahrady také pomáhají rychleji rozkládat kompost.

Milují salát a brambory. Jakmile je načapáte, nelikvidujte je, ale přemístěte

Ovšem rády si pochutnají i na některých okrasných rostlinách, ovoci a zelenině. Mezi nejoblíbenější pochoutky patří právě salát, jenž využívají zároveň jako vlhký nenápadný úkryt. Proto je dobré spodní listy salátů odhrnovat a kontrolovat, zda se pod ním neukrývají nechtění živočichové a další škůdci jako třeba slimáci. Dostanou-li se svinky do skleníku nebo sklepa s uskladněnou úrodou, dokáží její velkou část zlikvidovat a znehodnotit. Z okrasných rostlin jim chutná například plamének.

Jakmile na rostlince, ovoci či zelenině objevíte nakousaná místa, zkontrolujte půdu pod nimi, okolní kameny a jiné předměty. Dívejte se důkladně, svinky se někdy schovají skutečně pečlivě. Naštěstí se dají svinky velmi snadno přestěhovat. Postačí k tomu nahnilé nebo čerstvé jablko či brambora, do kterých vyřízneme drážku. Svinky se do drážky schovají a jednoduše je přeneseme na žádoucí místo, například na kompost. Takto připravené pasti můžeme použít opakovaně.

Pokud bychom chtěli svinky hubit chemickými přípravky, spíše neuspějeme, jelikož běžně nepůsobí na korýše. Přemnožené svinky se snažíme v zahradě regulovat a přemisťovat na místa v zahradě, kde mohou být užitečné. Svinky jsou také potravou pro další živočichy jako třeba ježky či ještěrky.

Dbejte na prevenci

Ve sklenících a pařeništích pravidelně kontrolujeme zeleninu, obzvlášť spodní listy salátů a minimalizujeme nebo kontrolujeme další úkryty jako kameny, cihly a položené květináče.

Ve sklepích taktéž provádíme kontrolu možných úkrytů a především kontrolujeme úrodu. Nahnilé plody včas odebíráme a snažíme se udržet sklep v suchu.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada