Komáří ataky se blíží: zjistěte, jak překazit jejich množení nebo čím ošetřit bodnutí

Nejvražednější tvor na světě, co si na nás tajně pochutnává

Přes zimu samičky hibernují, aby na jaře začaly s kladením vajíček, a v létě vesele řádí s jediným cílem. Množit se. Přenáší různé choroby a za rok kvůli nim zemře více lidí než kvůli kterémukoliv jinému živočichovi. Řeč je o komárech, nevražednějším tvorovi světa. Existuje téměř 4000 druhů komárů, z toho jen některé útočí na lidi.

Smyslem jejich života je rozmnožovat se, a k tomu je pro ně nezbytná cizí krev. Samička po každém napití krve snese vajíčka, jenž potřebují k vyvinutí vodu. Aby se krve napila, usedne na kůži své oběti (lidí, zvířat, včetně hadů nebo žab) a vpraví pod kůži své sliny. Ty fungují jako antikoagulant, ředidlo, aby se krev jednodušeji nasála, a zároveň jako anestetikum, aby oběť včas nebo vůbec přítomnost komára nezjistila.

Nálet komárů
Info ikona

Komáří bodnutí není nic příjemného, obzvlášť pro děti. Důležité je štípanec neškrábat, jinak se rozšiřuje, a co nejrychleji chladit a utlumit pocit svědění.

Na koho létají nejvíce a jak ošetřit bodnutí

Komáři své oběti vyhledávají pomocí vylučovaného oxidu uhličitého z těla nebo třeba podle tělesné teploty. Čím vyšší teplota, tím snadnější zaměření oběti. Problém tedy mívají častěji váhově silnější osoby nebo děti. Také bylo zjištěno, že jim nejvíce chutná krevní skupina 0, méně pak A, a nejméně B. Více oxidu uhličitého také vylučujeme při pohybu a sportu, když se potíme.

Nejaktivnější jsou komáři večer a k ránu, přes den jsme ohrožení ve vlhkých a studených, a především, v přemnožených oblastech.

V místě bodnutí se často projeví obranná reakce těla, a proto nás štípance pálí a svědí. Často se mylně domníváme, že na někoho sedají komáři častěji, ale je to spíše způsobeno tím, že někdo má reakci na bodnutí silnější a štípance jsou větší nebo svědivější. V každém případě bychom si je neměli v žádném případě škrábat, jinak si zanášíme komáří sliny dál.

Postižené místo je tedy nejlepší co nejdříve „umrtvit“, pomocí ledu nebo gelů na štípance. Pomoci mohou i domácí bylinné tinktury a olejíčky, cibule, citron nebo ocet, a velmi účinný je také tea tree olej.

Existuje dokonalý repelent, a který druh v ČR přenáší nebezpečné choroby

Komár svými mozkovými neurony rozezná člověka od zvířete nebo rostlin, ovšem vědcům se zatím nepovedlo prokázat, které přesně látky vylučujeme a jsou pro ně tak přitažlivé. Bez této informace zatím nejsou schopní vyvinout dokonalý repelent, který by je zaručeně odpudil. My jsme tím pádem nucení zatím spoléhat na dostupné repelenty a způsoby ochrany a mezi sebou je kombinovat, protože každému funguje něco jiného.

Krev vysává pouze samička za účelem produkce vajíček. Žije zhruba 2–6 týdnů a naklade až 300 vajíček. Komáři mají čtyři vývojová stádia – vajíčko, larvu, kuklu a dospělce. Každé z nich se vyvíjí nejčastěji jen několik dní a některá stadia jsou schopná hibernovat. Důležitým faktem je, že vajíčka potřebuj ke svému vývoji stojatou vodu.

Na našem území je známý jediný druh komára, který by mohl přenášet nebezpečné choroby (horečku Dengue, virus Zika nebo žlutou zimnici), a to komár tygrovaný. Naštěstí jeho vajíčka nejsou schopná přežít teplotu pod bodem mrazu. Výskyt byl zaznamenán na Jižní Moravě.

Larvy komára
Info ikona

Larvy komárů pod hladinou vody. Ve stojatých vodách dokončí cyklus svého vývoje, proto je dobré nádrže a sudy na vodu, odkud neodebíráme vodu každý den, zakrýt víkem, aby do nich nemohly samice komárů klást svá vajíčka.

Jak se před nimi chránit a překazit jejich rozmnožování

Uzavírat nádoby – vajíčka pro vývin potřebují klidnou vodu, a proto jsou nejčastějším místem, kde se vyvinou, sudy na vodu a další otevřené nádrže. Tam, kde neodebíráme a nevíříme vodu každý den, je vhodné umístit víko.

Stojatá jezírka – se stojatými jezírky je to podobné jako s otevřenými sudy. Pomoci nám mohou ryby, žáby a ostatní živočichové, kteří se stádii komárů živí, jako třeba vážky.

Letová výška – komáři létají spíše nízko nad zemí, vyšší výšky jim znepříjemní let, směle si tedy zkuste hodit nohy nahoru.

Oblečení a parfémy – komáry láká více tmavé oblečení, můžeme si tedy pomoci světlým oděvem, a především dlouhými rukávy a nohavicemi. Také je lákají květinové parfémy.

Větráky – komárům se za větru špatně létá, pomoci nám může i ovívání a větráky nastavené na naše nohy a tělo, nebo alespoň v blízkosti.

Světlo – zavírat okna, je-li zapnuté světlo, ovšem pozor, komáři se slétnou k oknům, a otevřete-li ihned po zhasnutí, vletí okamžitě dovnitř.

Síťky a moskytiéry – nejsou finančně náročné a jsou to pomocníci k nezaplacení.

Repelenty a elektrické odpuzovače – každý funguje jinak a v jiném prostředí, mají různá složení. Je jen na nás, jaký vybereme a vyzkoušíme, který je v našem případě nejúčinnější. Velmi doporučované jsou ty s obsahem citronely nebo rozmarýnu.

Alkohol - dle průzkumů přitahuje komáry pivo, ale také pot, který vylučujeme po požití alkoholu.

Květiny – obložte terásku či balkon například muškáty, hlavně těmi, co intenzivně voní, protože jejich vůně komáry odhání. Podobně na komáry funguje například levandule, meduňka, rozmarýn, máta, citronová tráva, která nádherně vypadá také v květináči, a většina dalších silně aromatických bylin. Dobře funguje, pokud například meduňku natrháme do mističky přímo na stůl během večerního posezení.

Svíčky – na trhu je k dostání obrovské množství svíček proti komárům. Nejúčinnější jsou ty, co skutečně silně voní.

Elektrické lapače – lákají komáry UV světlem, ty promyšlenější dokonce imitují člověka – pachy i teplem. Po vletu komára rychle zahubí elektrickým výbojem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada