Čmeláci jsou na zahradě vždy vítaní

Čmeláci patří do stejné čeledi jako včela medonosná, ve střední Evropě jich žije asi 40 druhů. Některé z nich lze pozorovat i v zahradách. Hustý kožíšek, hluboký bzukot a zdánlivá těžkopádnost: čmeláky si nemůžete splést s jiným hmyzem. Když se koncem února nebo začátkem března objeví v zahradě, jsou vždy vítáni. Roztomile neohrabaný vzhled zakrývá, že jsou výkonní, přesněji řečeno výkonné (samečci mají v podstatě jen jeden úkol). Ve srovnání se včelou medonosnou nosí čmeláci výrazně víc nektaru a pylu. Vylétávají i při chladném a deštivém počasí, takže jsou důležitými opylovači zejména v období, kdy kvetou ovocné dřeviny. 

Jak vypadá rok čmeláka 

První čmeláci, které vidíme brzy na jaře, jsou nápadně velcí: jsou to královny, které jako jediné svého druhu přežívají zimu. Když poletují nízko nad zemí, hledají nejen květy, ale především vhodné místo k zahnízdění. Prohlížejí přitom staré myší chodby, díry v zemi a škvíry v zídkách. Jakmile královna postaví první plástve a vylíhne se potomstvo, zůstává v hnízdě. Menší dělnice přebírají sběr nektaru. Společenstvo se rozrůstá, u čmeláka zemního čítá do podzimu několik stovek jedinců, u čmeláka polního jen několik desítek. V létě se líhne další generace královen, které jsou oplodněny samičími jedinci, trubci, kteří se líhnou ve stejnou dobu. Mladé královny opouštějí společenstvo a brzy zalézají do úkrytů. Jako jediné přežívají zimu a na jaře dalšího roku zakládají nová společenstva.

Budka pro čmeláky
Info ikona

Čmeláci dávají přednost přirozeným příležitostem k hnízdění, některé druhy však také přijímají umělé hnízdní budky.

Jak můžete čmelákům pomoci

Pokud svou zahradu chcete přizpůsobit potřebám čmeláků, nabídněte jim hlavně široké spektrum květů. Oblíbené zdroje nektaru ve stínu jsou kakost a dymnivka, na slunci pak bělotrn a divizna. Vrby mají pyl bohatý na bílkoviny. Z popínavých rostlin čmeláci rádi navštěvují loubinec a vistárii. U růží, jiřinek a fuchsií dávejte přednost odrůdám s jednoduchými květy, protože jen ty obsahují nektar.  

Při obracení nebo zpracování půdy dejte pozor na hnízda a případně práci trochu odložte. Strach z čmeláků mít nemusíte: jsou mírumilovní a žihadlo používají jen v nejvyšší nouzi.

Domeček pro čmeláka

Čmeláci dávají přednost přirozeným příležitostem k hnízdění, některé druhy však také přijímají umělé hnízdní budky. Mnoho snůšek ale zničí cizopasný motýl zavíječ čmeláčí. Někdy se proto před vchod upevňuje malá záklopka, kterou otevřou jen silní čmeláci. 

Jako jednoduchá hnízdní budka poslouží květináč naležato zabudovaný do suché zídky. Vchodem bude malý odtokový otvor, velký otvor na druhé straně se uzavře. Jako výplň se osvědčily kapok a bavlněná cupanina. Budku v zahradě umístěte tak, aby byla sice na slunném místě, ale přitom chráněné před přímým poledním sluncem.  

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada