Škůdce hortenzií: málo známá puklice, která oslabuje rostliny. Zkontrolujte hortenziím spodní stranu listů

Puklice hortenziová (Pulvinaria hydrangeae) je savý hmyz, který pochází pravděpodobně z Asie a v ČR byl zaznamenán v roce 2012. Napadá hlavně hortenzie, ale škodit může i na jiných rostlinách. Sáním rostlinných šťáv hortenzie oslabuje, a navíc vylučuje lepkavou tekutinu, na níž se mohou vyvíjet černě. Napadené rostliny jsou oslabené, snadno podléhají dalším patogenům, uvadají, opadávají jim listy a po několika letech nedobrovolného soužití s puklicemi mohou i odumřít.

Puklice hortenziová a vaječný vak
Info ikona

Jakmile na rostlinách objevíte bílé vaječné vaky puklice hortenziové, je na chemickou ochranu už pozdě.

Puklice hortenziová přezimuje na rostlinách i v půdě

Abyste však mohli proti puklici hortenziové účinně zasáhnout, musíte znát její životní cyklus. Jde o partenogenního škůdce, což znamená, že samičky nepotřebují k rozmnožení samečka. Na začátku léta kladou na hortenzie svá vajíčka, nejčastěji na zmiňovanou spodní stranu listů, ale i jinam. Z nich se koncem června a v červenci líhnou malé, ani ne milimetrové larvy nažloutlé barvy, které se šíří po rostlinách a škodí na nich sáním. Larvy se vyvíjejí a ve třetím vývojovém stadiu na rostlinách přezimují – na výhonech, při jejich bázi i mělce v půdě. 

Na jaře se opět přesunou na rostliny a dospívají v oválné, žlutě nebo hnědě zbarvené dospělce velké až 5 mm. Nejvíce patrné jsou na začátku léta, kdy vytvářejí až 4 mm velké vaky, do kterých kladou vajíčka. Tyto vaky (vaječné vaky) mají na povrchu vrstvu bílých voskových vláken a zůstávají na hortenziích i po vylíhnutí vajíček. Samičky po jejich vytvoření hynou. Za rok má tedy puklice hortenziová jednu generaci

Zbavit hortenzie puklic není nic snadného 

Dospělé puklice jsou na povrchu těla chráněny voskovou vrstvičkou, která snižuje účinnost chemické obrany. Podobně jsou na tom i vaječné vaky porostlé voskovými vlákny – chemie k vajíčkům nepronikne. Nejzranitelnější jsou v tomto ohledu larvy (opakované použití přípravku Mospilan). 

Z přirozených nepřátel likvidují puklici hortenziovou především berušky. Nejúčinnější je však mechanická likvidace. Puklice a vaječné vaky z rostlin průběžně ručně odstraňujte, pokud možno tak, abyste hortenzie co nejméně poškodili. Pomoci si můžete špičkou nože. Možností je i potírání puklic některým z doporučených olejových přípravků. Napadané výhony můžete rovněž odstranit a zničit i se škůdcem. V boji s puklicí nepolevujte, jinak se rozšíří a bude stále těžší se jí zbavit. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada