Mandelinka mátová dokáže mátu téměř zlikvidovat. Na chemii ale zapomeňte

Mandelinka mátová (Chrysolina herbacea) je brouk velký 7 až 9 mm s nápadnými kovově lesklými krovkami. Vypadá pěkně a nejkrásnější je na slunci, kde jeho krovky hází zelené až modré odlesky. Bohužel se za teplého a suchého počasí rychle množí. Nechcete-li tedy přijít o všechnu mátu do čaje nebo do mojita, musíte proti mandelince mátové rázně zakročit. Jenže jak? Na chemický postřik předem zapomeňte – bylinky a léčivé rostliny, které používáte v kuchyni, nikdy chemicky neošetřujte. 

Brouci i larvy mandelinky se živí listy máty

Škodu způsobují na mátě dospělci mandelinky mátové i jejich larvy a to tak, že vykusují v listech drobnější otvory. Při silném napadení může ale po žíru mandelinek zůstat z mátových listů jen tužší žilnatina.

Vajíčka tohoto škůdce můžete najít na spodní straně listů. Z nich se po několika dnech líhnou žravé larvy, které se po čtyřech až šesti týdnech v půdě zakuklí. Za rok má mandelinka mátové dvě generace.

Mandelinky z máty každý den ručně sbírejte

Nejlepší ochranou je mandelinky z máty každý den ručně sbírat. Chce to trochu trpělivosti, protože brouci při sebemenším kontaktu rádi padají na zem, kde se pak špatně hledají. 

Pokud na výhonech najdete brouky, larvy i vajíčka, je lepší celý výhon rovnou odstřihnout a odstranit ze zahrady. Je to sice pracné a chvilku potrvá, než mátu zbavíte všech jedinců, ale zase budete mít jistotu, že můžete mátové lístky bez obav použít.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada