Co dělat, když jalovci začnou „rezavět“ konce větví

Konkrétně se jedná o houbu Diaporthe juniperivora  (dříve Phomopsis juniperovora) a Kabatina juniperi. Rozlišit obě houby pouze na základě symptomů je nemožné a lze to pouze mikroskopicky

Infekce jalovce houbami a příznaky napadení

Na jaře, za vlhkého počasí, infikuje mladé jehlice na koncových částech výhonů houba Diaporthe. Staré, vyzrálé jehlice jsou k infekci odolné. Infekce houbou Kabatina se objevuje na podzim, často po předchozím mechanickém poškození či posátí hmyzem. 

Jehlicovité listy infikované houbou Diaporthe se nejprve zbarvují do matně rezavé až hnědé a v konečné fázi jsou popelavě šedé. Většinou odumírá 10 až 25 cm vrcholové části výhonů. O příznacích infekce houbou Kabatina svědčí ztráta leskle zelené barvy, jehlice jsou matné, poté rezavé nebo nažloutlé až načervenalé. Ve většině případů Kabatina nezpůsobuje masivní odumírání výhonů. 

Kdy a čím jalovec před houbami chránit

Ochrana proti oběma houbám je založena na odstranění a spálení napadených částí a následném fungicidním ošetření, a to na jaře, jakmile se obnoví růst, 2krát po 10–14 dnech. K ošetření lze použít např. přípravky obsahující mankozeb (většinou už ale nejsou povoleny) či přípravek Kocide.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada